Pattern for parallax 1

Aplikace pro monitorování vstupů do objektu elektrárny

Aplikace vznikla na míru našemu klientovi - provozovateli fotovoltaických elektráren. Základní kostru aplikace tvoří námi vyvinutý informační systém, který jsme obohatili o moduly a funkce, které byly pro klienta zásadní a důležité. Výsledkem je maximálně uživatelsky přívětivá aplikace sloužící k monitorování vstupů do elektráren.
Aplikace spáruje vstupy do objektu s naplánovanými příchody a odchody. Zároveň zasílá notifikační sms/e-maily s informacemi o vstupech. Notifikační sms se zasílají prostřednictvím naší soukromé sms brány. Klient tak může v reálném čase monitorovat situaci v jednotlivých objektech, to, zda pověření zaměstnanci přicházejí v určené časy, nebo zda do objektu nevstupuje někdo neoprávněný.
V takovém případě jsou v aplikaci naplánované takzvané eskalační plány - systém nejen upozorní na neoprávněný vstup, ale zalarmuje bezpečnostní agenturu.
Díky modulu na plánování vstupů se všechny události přehledně zobrazují v Kalendáři, a aplikace tak slouží i jako přehledný reportovací nástroj.

Zvolený programovací jazyk

Aplikaci Object Monitoring jsme vyvíjeli v jazyce PHP. Důvodů, proč jsme zvolili právě tento jazyk bylo několik: Bylo nutné, aby aplikace a uživatelské rozhraní byly dostupné odkudkoli - z domácího počítače, ale i ze zaměstnání. Navíc i další aplikace, které klient používá, jsou vyvinuté v PHP, a Object Monitoring je s nimi kompatibilní. Jako framework jsme zvolili NETTe.

Přívětivé uživatelské prostředí

Pro aplikaci pro monitorování objektů je zásadní, aby její rozhraní bylo uživatelsky přívětivé a maximálně přehledné. Proto jsme vývoj a finální podobu systému Object Monitoring s klientem konzultovali v maximální možné míře a následně jeho podobu upravovali.
Výsledkem je základní a maximálně přehledný dashboard, na kterém klient na první pohled vidí, zda a jak jsou objekty střežené, nebo odstřežené. Orientaci výrazně usnadňuje barevné podbarvení.
Aplikace je samozřejmě i dále rozšiřitelná - je možné vyvinout další moduly, které budou se systémem kompatibilní a rozšíří dál jeho funkce. Aplikace samotná pak najde uplatnění nejen u vstupů do fotovoltaických elektráren, ale kdekoli, kde je nutné a nezbytné monitorovat vstupy do objektu.

Stabilizované postupy při nečekaných událostí

Aplikace monitorující vstupy je propojená s naší vlastní sms bránou, ze které se odesílají notifikační sms. Díky průběžnému testování se nám podařilo odladit i ty nejmenší drobnosti. Celý systém si dnes dokáže poradit s vícenásobnými vstupy do objektu, se situací, kdy branou projde více oprávněných lidí, ale použijí ke vstupu jen jednu kartu, a při odchodu už použijí karty dvě. Vyřešené máme i (ne)zastřežení objektu v okamžiku, kdy v areálu ještě někdo je.
Do posledního detailu jsme stabilizovali a vyladili i postupy eskalačních plánů v případě neoprávněného vstupu.

Typ aplikace:

  • Webová

Programovací jazyk:

  • PHP

Obor:

  • Fotovoltaické elektrárny